COOKIES

På hemköp.se använder vi cookies för att individanpassa webbplatsen. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används. Läs mer

Jag förstår
Hemköp

Vetestärkelse

Publicerad
14 maj 2013

Vetet består av proteiner och stärkelse. Det är proteinet man inte tål när man är glutenintolerant. Stärkelsen däremot består av kolhydrater och man använder den för att få rätt konsistens till en mängd olika produkter. Den vetestärkelse som används i vanliga produkter kan innehålla gluten i olika stor mängd, men det finns även ”ren” vetestärkelse som används i de glutenfria specialprodukterna. Då har man tvättat bort veteproteinet så att det bara är ren stärkelse kvar.

Står det bara stärkelse i ingredienslistan ska det inte komma från vete, eftersom ursprunget då måste stå angivet. 

Kan man äta vetestärkelse eller inte som glutenintolerant?

I de glutenfria produkterna finns inget gluten kvar i vetestärkelsen, så där blir svaret JA.

När det gäller de produkter som inte är glutenfria specialprodukter kan mängden gluten variera, så här bör man som glutenintolerant ta ett beslut beroende på:

  • Var i ingredienslistan står stärkelse (vete)? Är det långt ner är det endast lite men är det högt upp kan det vara en stor andel av produkten.
  • Hur mycket kommer jag att konsumera av den här produkten?
  • Hur känslig är jag?

Man kan även ringa tillverkaren och fråga hur mycket gluten de har i sin produkt.