Hemköp Jönköping City skrudar om

Supertaggad och full av entusiasm - men en lång resa. I flera år har Oscar Zandén, butikschef på Hemköping Jönköping City, närt en önskan om att ge butiken en ny look. Den 26 mars är det målgång och nyöppning! 

Lappa, laga och göra småförändringar. Ända sedan Oscar Zandén 2016 tog över som butikschef för Hemköp Jönköping City har han känt att butiken varit i behov av en mer genomgripande förändring. Och nu är det snart målgång.

− Butiken har fått en helt ny layout som motsvarar vad som krävs av en modern, fräsch citybutik. Här i city är konkurrensen hård och det gäller att ha ett utbud som gör att kunderna väljer att komma till just min butik, säger Oscar.

Förutom att butiken nu är toppenfräsch och har fått ett helt nytt kundvarv, nya kylar och frysar, ny belysning och nya väggar, satsar Oscar och hans medarbetare också på att bredda utbudet av bland annat färdiglagad mat.

− Vi är sedan tidigare stora på salladsbar och varmmatsbuffé men nu lägger vi också till egen beredning av färdigmat som till exempel baguetter. Här ser vi en efterfrågan som bara växer och växer.

Att göra en totalrenovering som Hemköp Jönköping Centrum gjort kräver naturligtvis en stor investering. 

− Självklart har vi sett ett tapp i försäljning under ombyggnadsperioden, men jag tror stenhårt på att vi nu med den ”nya butiken”, kommer se en stegvis ökad försäljning, säger Oscar entusiastiskt.

Den 26 mars är det nyinvigning och då bjuds det på en massa vassa erbjudanden lovar den stolte butikschefen. 

Butikschef Oscar Zandén framför nya kylar i frukt- och grönt-avdelningen i Hemköp Jönköping City.