Hemköp
SvgIconSearch

Eldad laxsashimi med sesamsås och bakad aubergine

4 PORT 35 MINUTER

SvgIconTime35 min
Eldad laxsashimi med sesamsås och bakad aubergine
SvgIconCutleryPortioner: 4

Ingredienser

500 g laxfilé
½ avokado
1 kruka dill

SESAMSÅS
4 msk Vatten
1,2 dl soja
0,5 dl socker
1 dl mirin eller sockerlag
1 msk misopasta (finns i asiatiska matvarubutiker)
1,2 dl risvinsvinäger
1,5 msk tahini
3 tsk sesamolja
1 dl svarta och vita sesamfrön
1 msk maizena och 2 msk vatten

BAKAD AUBERGINE
1 aubergine
1 msk olivolja
½ vitlöksklyfta
1 msk citronjuice
salt & svartpeppar
(Du behöver också en liten bruléebrännare.)

Gör så här

1. SESAMSÅS: Blanda alla ingredienser utom sesamolja och sesamfrön i en kastrull och koka upp långsamt. Sjud såsen i ca 10 minuter. Blanda i sesamolja och frön (spara lite till garnityr) och red av med maizena.

2. BAKAD AUBERGINE: Sätt ugnen på 185°. Dela auberginen på längden. Skär snitt i köttet och ringla över olivolja Lägg i en ugnssäker form och tillaga mitt i ugnen ca 20–25 minuter. Gröp ur köttet med en sked och hacka fint. Blanda ned skalad och riven vitlök, citronjuice, salt och peppar.

3. Skiva laxfilén i ca 5 mm tjocka skivor och lägg på tallrikar. Skala avokadon, ta ur kärnan och skär i bitar.

4. Elda snabbt laxen på ovansidan med brännaren och slå över lite av sesamsåsen. Garnera med aubergineröra och avokado och toppa med dill och sesamfrön.

Hemköpskedjan AB, 107 69 Stockholm
Ladda ner vår app på
app store
google play
Hemköp chat icon